POPRVÉ V MŠ – ADAPTACE NA NOVÉ PROSTŘEDÍ

Začátek docházky do školy je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat:

• vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami
  • vstup mezi cizí děti a dospělé
  • přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
  • komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
  • odloučení od rodičů

JAK DÍTĚTI POMOCI S ADAPTACÍ

• Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí

• Přibalte mu mazlíčka na spaní.

Dovolte dítěti, aby si vzalo do školy svého oblíbeného plyšáčka. Jedná se o hračku, ke které má citové pouto a často mu výrazně pomáhá urychlit adaptaci na nové prostředí. Osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami – nestěhujte celý pokojíček, stačí jedna.

• Používejte stejné rituály

Voďte dítě do školy vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecně jako brzy, za chvíli, po práci apod.

• Rozlučte se krátce

Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

• Buďte citliví a trpěliví

Vyprávějte si o tom, co dítě ve škole dělalo a co nového se naučilo.

• Ujistěte dítě, že je do školy neodkládáte
    Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školy proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinnosti - vy práci, vaše dítě školu.
  • Komunikujte s učitelkou
    Možná se dozvíte, že když ze školy po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Za zvládnutý pobyt ve škole dítě pochvalte a pozitivně ho motivujte
    Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve škole naučilo.

CO BYSTE NEMĚLI DĚLAT ...

Nenechte se obměkčit - buďte důslední.

Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školy, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.

• Nestrašte své dítě školou - "počkej, ve škole ti ukážou".

Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.

• Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.

Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou.

• Netvrďte dítěti cestou do školy, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
  • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

CO BY MĚLO VAŠE DÍTĚ ZVLÁDAT PŘED NÁSTUPEM DO MATEŘSKÉ ŠKOLY?

• Znát své jméno a příjmení.
  • Umět si říci, co chce nebo potřebuje.
  • Spolupracovat při oblékání a svlékání, umět nazouvat a vyzouvat obuv.
  • Vysmrkat se a používat kapesník.
  • Při jídle sedět u stolu, jíst lžící a umět se napít z hrnečku a skleničky.
  • Používat toaletu, pleny nejsou přípustné.
  • Umět si umýt ruce, utřít se do ručníku.
  • Ujít kratší vzdálenost při pobytu venku.
  • Být bez dudlíka.